SAISD announces Teachers of the Year

SAISD announces Teachers of the Year

TeachersofYearPS
Pictured, from left, are Teachers of the Year Barbara Nine, music teacher, Ball ES; Michelle Lafontain, social studies teacher, Edison HS and Charles Fears, English language arts teacher, Connell MS.


Three outstanding educators were selected Feb. 19 as SAISD’s Teachers of the Year. They are Barbara Nine, music teacher, Ball ES; Michelle Lafontain, social studies teacher, Edison HS and Charles Fears, English language arts teacher, Connell MS.

The educators were selected earlier this year from a group of 91 teachers who were named Teachers of the Year for their school. Each school's Teacher of the Year was selected by a vote of his or her peers. All had the opportunity to submit a written application for SAISD Teacher of the Year, one each of which will be selected for the elementary, middle and high school levels from the pool of outstanding candidates below.

Additionally, Nine has been selected as the District’s nominee for the distinguished Trinity Prize.

Following are each school's Teacher of the Year and their subject or grade level.

High schools

• Brackenridge: Cecil Lara, C & T marketing

• Burbank: Araceli Waddle, reading

• Edison: Michelle LaFountain, history

• Fox Tech: Jennifer Lankes, biology

• Highlands: Rosalind Witcher, biology

• Sam Houston: Patricia Trout, Spanish

• Jefferson: David Garcia, T & I construction

• Lanier: David Herron, math

• Navarro: Pamela Stone, English

• Travis Early College: Dawn Palmquist, chemistry

• YWLA: Adrean Springer, social studies


Middle schools

• Connell: Charles Fears, English

• Davis: Jennifer Herrera, science

• Harris: Deborah Tinsley-Pledger, science

• Irving: Josephine Cavazos, social studies

• Longfellow: Jacqueline Check, math

• Lowell: Eusebio Gonzalez, math

• Page: Frances Jenkins, ESL

• Poe: Ana Macias, Read 180

• Rhodes: Rickie Meredith, ELA

• Rogers: Rodney Hinton, social studies

• Tafolla: Annie Perez, ELA

• Twain: Joy Tuxhorn, science

• Wheatley: Margarita Sifuentes, math

• Whittier: Jennifer Soto, math

Elementary schools

• Arnold: Catalina Vasquez, kinder

• Ball: Barbara Nine, choral music

• Barkley-Ruiz: Muriel Manchester, 4th grade

• Baskin: Melissa Bustamante, pre-kinder

• Beacon Hill: Celia Herrera, 5th grade bilingual

• Bowden: Theresa Mayfield, kinder bilingual

• J.T. Brackenridge: Lauren Saucedo, 5th grade

• Brewer: Nancy Smith, PE

• Briscoe: Cari Richter, 5th grade

• Cameron: Natasha Dennis, 2nd grade

• Collins Garden: Grace Anders, 3rd grade

• Cotton: Siomara Palacios, kinder bilingual

• Crockett: Jennifer Coronado, 4th grade bilingual

• De Zavala: Laura Rojas, 5th grade

• Douglass: Leslie Jade Romero, 1st grade

• Fenwick: Zulema Arroyo, 4th grade

• Forbes: Deborah Montes, pre-kinder

• Foster: Romy Lewis, SP ED-GEC

• Franklin: Sandra Zamarripa, 1st grade bilingual

• Gates: Cleda Johnson, 3rd grade

• Graebner: Andra Fore, SP ED-GEC

• Green: Sophia Gonzalez, 5th grade

• Herff: Alma Moreno, 4th grade bilingual

• Highland Hills: Anita Gonzalez, 3rd grade

• Highland Park: Patricia Arriaga, 2nd grade

• Hillcrest: Kristi Nikolas, 2nd grade

• Hirsch: Danielle Eisele Elizondo, 2nd grade

• Huppertz: Carol Thompson, 2nd grade

• Japhet: Maria Yebra, 5th grade bilingual

• Kelly: Kathy Hassenger, PE

• Sarah King: Melissa Chagoya, 4th grade

• Lamar: Adrianna Ernst, 4th grade

• Madison: Anna Garcia, kinder

• Margil: Reed Hoke, choral music

• Maverick: Paul Perea, choral music

• Miller: Diana Samaniego, 2nd grade bilingual

• Neal: Virgina Urbina, 2nd grade bilingual

• Nelson: Michelle Guzman, 5th grade

• Ogden: Jahaida Cruz Wahnon, 2nd grade

• Pershing: Nicole Smith, 5th grade

• Riverside Park: Gamaliel Rodriguez, 3rd grade

• Rodriguez: Robin Pullian, 5th grade

• Rogers: Aurora Vasquez, 5th grade bilingual

• Schenck: Lisa Morales, 5th grade bilingual

• Smith: Hermelinda Treviño, pre-kinder bilingual

• Steele: Deborah Botello, 1st grade

• Stewart: Victoria Carr, 3rd grade

• Storm: Yvonne Vela, 4th grade

• Washington: JoAnn Castro, SP ED-GEC

• W. W. White: Megan Blackledge, kinder

• Wilson: Laura Villanueva, 4th grade bilingual

• Woodlawn: Amy Bednarz, 5th grade

• Woodlawn Hills: Connie Flores, 2nd grade

Academies

• Austin: Rose Calderon, 1st grade

• Bonham: Shelia Vardiman, 5th grade

• Hawthorne: Debra Mentzer, 8th grade GT

• M.L. King: Jacquelyn Ali, 8th grade

• Mission: Manuel Peña, 4th grade


Early childhood education centers


• Carroll:
Chaka Burroughs, Head Start

• Carvajal: Denise Marquez, PPCD

• Knox: Maggie Rath, Head Start

• Tynan: Margaret Osburn, Head Start


Special campuses

• Cooper Academy:
Anne Shipman, science

• Estrada AC: Agnes Gonzalez, math

• Pickett Academy: Cynthia Lopez, science

• Satellite campuses: Angelita Martinez, PE