Home Faculty & Staff Teachers

Sidney Lanier High School
1514 W. Cesar E. Chavez Blvd.
San Antonio, Texas  78207

Phone: (210) 978-7910
Fax: (210) 224-9516


Explore Lanier High Shool


  Video Gallery

Student Email


Syndicate


 

Career & Technology Department
Name Subject
B. Baldwin STEM
H. Barraza Architecture
G. Flores Audio/Video Technology
T. Ford Criminal Justice
M. Gaines Business & Industry
G. Hernandez Business & Industry
A. Losoya Business & Industry
I. Maldonado Dollars and Sense
F. Molina Cosmetology
J. Morales Transportation
P. Mosqueda Cosmetology
L. Mrzlak Family Cons Sci
J. Noriega Architecture
R. Peters Family Cons Sci
J. Rankin Anatomy and Physiology
T. Veltri Communications & Media

Fine Arts Department
Name Subject
C. Campos Mariachi
L. Flores-Thorne Dance
C. Garcia Band
A. Harvey Art
R. Lopez Band
M. Martinez ROTC
S. Palomo Theatre
E. Romero Art
K. Ross ROTC
S. Vernon Choir

Foreign Language Department
Name Subject
A. Barrera Spanish I & Spanish II
E. Estrada Spanish II & Spanish III
S. Geer Spanish I
S. Tellez Spanish II

Language Arts Department
Name Subject
J. Almaguer English I
K. Diaz Speech
T. Jenkins English I & English II
M. Julia English I & English II
H. King English I, English III & English IV
P. Kulkarni English I
D. Laurel English III
A. Martinez Read 180
M. Mendoza AVID II, III & IV & English 4
B. Ponce English III, English IV & ELA RDG WRT INT
N. Rathburn English IV & ELA RDG WRT INT
A. Rodriguez English II & English III
A. Sanchez English III
J. Soto English IV
S. Swaim English III
J. Taylor ESOL I & II, PRAC WRT SKLS & RES TECH WRTG
L. Taylor English II & Creat/IMAGN WR
L. Williams Read 180

Math Department
Name Subject
A. Aguilar Algebra I
W. Anderson Pre-Calculus & Calculus
J. Cardenas Algebra I, Algebra II & Calculus
M. Cruz Math Models & Adv. Quantitative Reasoning
Z. Dabbagh Algebra II
C. Flores Algebra II
E. Gray Geometry
E. Morris Algebra I
J. Perez Algebra I
M. Quintanilla Geometry
A. Rodriguez Algebra I
C. Wilson Geometry, Statistics & Calculus
   
Physical Education & Health Department
Name Subject
F. Akers Health
B. Castaneda PE
D. Gatian PE
J. Martinez PE
L. Negrete-Fernandez PE
 
Science Department
Name Subject
A. Arredondo Physics & Astronomy
S. Cantu Biology & Environmental Systems
P. Estrada Biology & Chemistry
J. Ison-Weikel Biology & Forensics
W. Montoya Biology
C. Sanchez Biology
K. Sczech IPC
G. Simons Biology & IPC
V. Wu Physics

Social Studies Department
Name Subject
R. Burnett Economics & US. History
E. Gutierrez World History & Academic Decathlon
S. Gutierrez Economics, Geography & Special Topics
E. Lebaron World Geography
M. Mayfield US. History
T. Pena World Geography
J. Reyes World History
L. Ruiz US. History
M. Specht Geography & AVID
G. Whetzler World History

Special Education Department
Name Subject
M. Cardenas SP ED-GEC
R. Cordova SP ED-ACE
K. Goodlefsky SP ED-ACE
M. Matthews SP ED-GEC
N. Mendez SP ED-GEC
R. O'Connor SP ED-GEC
S. Pace SP ED-ACE
N. Pacheco SP ED-GEC
N. Prater SP ED-GEC
R. Pringle SP ED-GEC
S. Varela SP ED-GEC
A. Villarreal SP ED-GEC/DYSL
J. Ware SP ED-GEC/DYSL
J. Watts SP ED-ACE
J. Zertuche SP ED-GEC